Europejski Kongres Gospodarczy '2015

NEWS

Europejski Kongres Gospodarczy dziękuje młodym za ich aktywność

wnp.pl (PSZ) |29-05-2015
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Pamiątkowe dyplomy otrzymali w piątek, 29 maja, młodzi ludzie aktywni podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Organizatorzy imprezy podkreślali, że wnieśli ogromny wkład w sukces Kongresu. Oprócz dyplomu każdy dostał zaproszenie na jeden z festiwali muzycznych organizowanych w Katowicach.

W organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbył się w dniach od 20 do 22 kwietnia br., pomagało kilkudziesięciu studentów. Do ich zadań należało m.in. czuwanie nad przebiegiem spotkań w obiektach konferencyjnych, opieka nad gośćmi Kongresu oraz zagranicznymi delegacjami.

- Od samego początku bardzo ważną rolę na Kongresie odgrywają młodzi ludzie. Staraliśmy się, żeby jak najbardziej angażować młodych w to wydarzenie - powiedział Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, prezes Grupy PTWP. - Tegoroczny Kongres był pod każdym względem rekordowy. Rekordowa była frekwencja - 7,5 tys. gości, rekordowa była obecność mediów.

- Odbiór Kongresu to też bardzo dobra atmosfera, która towarzyszyła Kongresowi, a to jest właśnie wasza praca - dodał, zwracając się do młodych ludzi. - Wiele rzeczy bez waszego zaangażowania i pomocy na Kongresie by się nie udało.

- Kongres wypromował w sposób niesamowity jedno miasto - Katowice. Jest świetnie zorganizowany. Mówi się o nim, że to jest wschodnie Davos - powiedział Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Bardzo byśmy chcieli, żeby ten Kongres utrzymał taki poziom. Nie jest to możliwe bez waszego udziału - dodał. - Robiliście wszystko z wielkim wyczuciem i zaangażowaniem i za to chcielibyśmy wam bardzo podziękować. Po waszej działalności pozostaje głęboki ślad, w tym co ludzie wynoszą z Kongresu.

Młodzi mieli swój udział w Kongresie w ramach projektu "EEC - Liderzy przyszłości". Celem przedsięwzięcia było zwiększenie udziału młodych w życiu publicznym oraz promowanie aktywnej postawy obywatelskiej.

Naczelnym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni włączającej w europejską debatę przyszłych liderów życia gospodarczego i publicznego oraz szersze otwarcie Kongresu na ludzi młodych - przedsiębiorczych i aktywnych, śmiałych i samodzielnie myślących. Udział młodych ludzi miał wzbogacić Kongres o element dialogu pokoleń.

Projekt "EEC - Liderzy przyszłości" był odpowiedzią organizatorów Kongresu na słabnącą obecność młodych w procesie podejmowania decyzji, które ich samych dotyczą. Celem była promocja zaangażowanie młodych ludzi w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, w tworzenie kapitału społecznego.

Koncepcja udziału ludzi młodych w projekcie opierała się na czterech poziomach uczestnictwa. Pierwszym z nich była szansa aktywnego udziału w debacie na równych prawach z czołowymi przedstawicielami polskiej i europejskiej polityki, gospodarki i biznesu. Drugą formą współpracy było czynne zaangażowanie studentów w pomoc przy technicznej organizacji Kongresu. Inną z możliwości był udział w Kongresie w charakterze gościa-słuchacza.

W ramach projektu studenci mieli także możliwość uczestniczenia w wykładach otwartych dedykowanych młodej przedsiębiorczości oraz promowaniu zaangażowania w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

- Mamy taki pomysł, żeby projekt "EEC - Liderzy przyszłości" był szerszy i żeby prowadzić, go nie tylko w trakcie Kongresu, ale przez cały czas - zadeklarował Wojciech Kuśpik.

VII Europejski Kongres Gospodarczy przez trzy dni (20-22 kwietnia 2015 r.) skupiał uwagę środowisk gospodarczych w Polsce i Europie. W największym i najważniejszym spotkaniu biznesowym w Europie Centralnej wzięło udział 7500 uczestników, 700 panelistów, 550 przedstawicieli mediów. Wydarzenie zainaugurował prezydent RP Bronisław Komorowski, a uczestniczyli w nim m.in. komisarze UE, ministrowie krajów Europy, Azji i Afryki, liczni przedstawiciele biznesu i środowisk eksperckich.

Uroczystość wręczenia dyplomów została zorganizowana w restauracji Cadenza zlokalizowanej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI