Europejski Kongres Gospodarczy '2015

NEWS

Europa potrzebuje przełomu. Wnioski VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

wnp.pl |09-06-2015
W Europejskim Kongresie Gospodarczym 2015 w Katowicach wzięli udział prezydent RP, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, czterech komisarzy Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, sześciu ministrów rządu RP oraz ponad 30 sekretarzy i podsekretarzy stanu, ministrowie i wiceministrowie zagranicznych rządów oraz blisko 150 prezesów i 50 wiceprezesów największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata. Łącznie liczba uczestników wydarzenia przekroczyła 7,5 tys. Fot. PTWP

Więcej wolności w gospodarce i na rynku, więcej odwagi w inwestowaniu, w innowacjach i w ekspansji. Ale także bezpieczeństwo i pogłębianie integracji, by wykorzystać wspólne atuty. To zasadnicze wnioski wypracowane podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który 20-22 kwietnia odbywał się w Katowicach.Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego - Grupa PTWP - jak co roku - przedstawił w formie specjalnego wydawnictwa merytoryczny plon wydarzenia. Składa się on z najważniejszych myśli, poglądów, pomysłów sformułowanych podczas największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej, by dorobek ponad stu debat i spotkań nie przepadł, lecz by stał się żywym elementem szerszej publicznej debaty o tym, co ważne dla przyszłości wspólnej Europy, dla jej gospodarczego i społecznego rozwoju.

Kongresowe konkluzje nie dają gotowych recept, bo nie taka jest rola otwartych debat. Synteza trzech dni dyskusji niesie jednak przesłanie dla Europy - borykającej się z problemami wewnętrznymi i szukającej nowej formuły rozwojowej w niestabilnym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

Nowa pokryzysowa, ale wcale nie łatwiejsza, rzeczywistość każe weryfikować utarte sądy czy euro-złudzenia. Ręka żadnego państwa, ani żaden ruch brukselskiej administracji nie rozwiążą w cudownie prosty sposób problemów gospodarczych, nie wypchną Europy ze stagnacji. Publiczne inwestycje nie napędzą zbyt wolno kręcących się kół europejskiej machiny gospodarczej. Trzeba przekonać inwestorów prywatnych, że Europa to atrakcyjne miejsce do inwestowania.

Takie fundamentalne konstatacje przyniosły już pierwsze debaty Kongresu. Wysocy przedstawiciele unijnej administracji apelowali o to, by przedstawiciele biznesu przekazywali instytucjom unijnym, jak powinny modyfikować i regulować rynek UE, by wspomóc inwestycje. Głos biznesu, inwestorów, praktyków gospodarki jest tak ważny, bo „Bruksela nie zawsze wie, jak jest naprawdę” .

Zbyt niska innowacyjność to wspólny problem całej Europy. Przełomu nie będzie bez usunięcia barier regulacyjnych, bez zachęt podatkowych, bez sprawnego systemu wsparcia w gospodarce tego, co nowatorskie, kreatywne i efektywne.

Europa, wykorzystując swoje tradycyjne atuty, i inwestując w zaufanie i partnerstwo, musi szukać swoich nowych szans poza granicami, na nowych dynamicznych rynkach - m.in. w Afryce i Azji.

W szczególe kongresowe konkluzje odnoszą się do następujących kwestii:

• Inwestycje w Europie. Finanse, regulacje, wzrost
• Energia, klimat, przemysł. Trzy w jednym
• Innowacyjność w gospodarce. Czas działania
• Państwo i gospodarka
• Integracja, spójność, infrastruktura
• Europa w globalnej gospodarce. Ekspansja i współpraca
• Europa - USA. Transatlantyckie nadzieje i obawy
• Młodzi Europejczycy. Niewykorzystana energiaPobierz publikację w formacie PDF

W Europejskim Kongresie Gospodarczym 2015 w Katowicach wzięli udział prezydent RP, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, czterech komisarzy Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, sześciu ministrów rządu RP oraz ponad 30 sekretarzy i podsekretarzy stanu, ministrowie i wiceministrowie zagranicznych rządów oraz blisko 150 prezesów i 50 wiceprezesów największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata. Łącznie liczba uczestników wydarzenia przekroczyła 7,5 tys.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI