Europejski Kongres Gospodarczy '2015

NEWS

Budownictwo energetyczne - nadchodzą nowe wyzwania

wnp.pl (TE) |09-06-2015

Co raz więcej mówi się o tym, że tradycyjne źródła wytwarzania będą pełnić rolę regulatora systemu elektroenergetycznego. Dlatego oczekiwane przez inwestorów technologie będą musiały być oparte o inną filozofię - zapowiada Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy na Polskę w Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe.

Energetyka tradycyjna, jak stwierdza Różacki, już przygotowuje się do nowej roli, dlatego dostawcy technologii muszą to dostrzegać i uwzględniać w swoich planach rozwojowych.

W przyszłości bloki energetyczne będą musiały być bardziej elastyczne i należy spodziewać się, że nowe technologie będą zamawiane przez inwestorów już za 3-4 lata.

Różacki wskazuje, że istnieją oczekiwania, aby bloki osiągały maksymalną moc w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut, na nie 1,5-2 godzin. Kolejne wyzwanie to obniżenie minimalnej mocy, przy której siłownie mogą stabilnie pracować.

Ponadto od elastycznych jednostek oczekuje się, aby posiadały gotowość do uruchomienia i wyłączenia nawet do 350 razy w roku bez ryzyka uszczerbku technicznego.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI