Europejski Kongres Gospodarczy '2015

PRELEGENCI

Kiciński Jan

Firma: Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny

Stanowisko: Przewodniczący Rady Programowej

Profesor dr hab. inż. Jan Kiciński jest obecnie Dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Instytut rozwinął się dość mocno w ostatnich latach oraz zdobywa coraz to więcej nagród w kategorii najszybciej rozwijających się firm w regionie pomorskim.
Profesor Kiciński specjalizuje się w tematyce budowa i eksploatacja maszyn oraz w tematach związanych z energetyką czyli: odnawialne źródła energii, generacja rozproszona bazująca na OZE, urządzenia i technologie rozproszonej energetyki URE/OZE, dynamika maszyn (wirników), diagnostyka techniczna, tribologia. Jest autorem wielu popularnych również na świecie monografii, koordynatorem wielu projektów badawczych, w tym projektu obejmującego budowę największego w Europie Centrum Badawczego w Jabłonnie (konwersja energii i źródła odnawialne).
Profesor Kiciński jest Przewodniczącym Rady programowej Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego – największego klastra tej branży w Polsce. Jest również ekspertem w Zespole Ministra Rolnictwa ds. OZE, członkiem Komitetu ds. Problemów Energetyki w Prezydium PAN. Był członkiem grupy doradczej specjalistów nisko- emisyjnej ekonomii przy Ministrze Gospodarki.