Europejski Kongres Gospodarczy '2015

PRELEGENCI

Chomicki  Tadeusz

Chomicki Tadeusz

Stanowisko: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie

Od października 2009 Tadeusz Chomicki pełni misję Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej i w Republice Mongolii. Podczas wykonywania tej misji skoncentrował pracę placówek w Chinach na podniesieniu szczebla dialogu politycznego (co m.in. doprowadziło do podpisania strategicznego partnerstwa między Polską i Chinami), zwiększeniu i rozszerzeniu współpracy gospodarczej (w tym wzroście polskiego eksportu do China i chińskich inwestycji w Polsce), pobudzeniu współpracy na poziomie województw i miast (w tym ustanowieniu dorocznych kongresów z ich udziałem), zwiększeniu obecności polskiej kultury w Chinach (około sto imprez rocznie), wzroście wymiany edukacyjnej (w tym ustanowieniu regularnych dwustronnych konferencji edukacyjnych i zwiększeniu liczby umów o współpracy zawieranych przez uczelnie), promocji dynamicznego i atrakcyjnego wizerunku Polski w mediach (w tym wyraźnym wzroście obecności Polski w życiu publicznym Chin). Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Harbin. Mimo zamknięcia polskiej ambasady w Ułan Bator placówka w Pekinie utrzymała wysoki poziom polskiej aktywności w Mongolii, w niektórych obszarach – takich jak gospodarka, kultura czy edukacja nawet go zwiększając. W uznaniu zasług otrzymał od mongolskiego rządu medal Zasłużony dla Kultury.
W latach 2001-2005 Ambasador RP w Republice Korei. W trakcie tej misji doszło do znaczącego wzrostu koreańskich inwestycji w Polsce i rozszerzenia dwustronnej współpracy gospodarczej, a także politycznej, kulturalnej i edukacyjnej. W uznaniu zasług rząd koreański nadał mu tytuł honorowego obywatela Seulu oraz przyznał order Gwanghwa (z gwiazdą) Za Zasługi dla Służby Dyplomatycznej.
Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął w 1992 roku w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. W 1993 cywilny pracownik misji pokojowej ONZ w Kambodży (UNTAC). Od 1994 naczelnik wydziału, a od 1995 zastępca dyrektora w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Od 1998 dyrektor Departamentu Polityki Eksportowej w MSZ odpowiedzialny w MSZ za sprawy współpracy przemysłów obronnych, kontroli eksportu, nieproliferacji broni masowego rażenia, a także częściowo za sprawy kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Od 2005 roku ambasador tytularny, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa w MSZ, odpowiedzialny za współpracę przemysłów obronnych, kontrolę eksportu, nieproliferację i rozbrojenie. Dyrektor Sekretariatu Ministra (2007 - 2008), a następnie Dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku (2008-2009). Podczas pracy w centrali MSZ zasiadał w radach nadzorczych przedsiębiorstw sektora obronnego. Odznaczony został srebrnym i złotym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz srebrną odznaką Za Zasługi dla Przemysłu Maszynowego.
Absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1986). Studia podyplomowe na Uniwersytecie Oksfordzkim, Balliol College (socjologia i filozofia) oraz na Uniwersytecie Europejskim we Florencji (stosunki międzynarodowe i ekonomia polityczna). Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Socjologii (1989-1992). Praca badawcza w zakresie nauk społecznych (1982-1992).
Jako dyplomata prowadził wykłady dla uczelni oraz instytucji badawczych i szkoleniowych w Polsce, Republice Korei, Chinach i Mongolii z zakresu m. in. stosunków międzynarodowych czy różnic kulturowych we współpracy gospodarczej.
Członek Oxford Society, Oxbridge Society of Poland, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Zainteresowania: muzyka, komputery, fotografia, taniec, jazda na nartach, nurkowanie, golf.